Apartman Merdiven Filesi konumuza girmeden önce ülkemizde merdiven kazalarına ilişkin resmi bir istatistik bulunmadığını belirtmek istiyoruz. Ancak dünyadaki örnekleri incelediğimizde sadece ABD’de her yıl 1 milyon adet kadar merdivenden düşmeye bağlı yaralanma kayıt altına alınmaktadır.

Yüksekten düşmeler tüm yaş grupları için tehlikelidir. Özellikle küçük çocuklar, incinmeye açık ve özel ilgiye ihtiyacı olan yetişkinler ve evcil hayvanlarımız için merdivenlerde sağlanacak güvenlik daha da önem kazanmaktadır. Merdivenden düşmekle ilgili kazaların sonuçları, merdivenleri ve merdiven boşluklarını güvenle hale getirmenin maliyetinden çok daha yüksektir.

Merdiven kazaları genellikle ufak şişlikler, morluklar…vb. ile sonuçlanmaktadır. Bu tip hafif kazalardan korunmanın yolları merdivenin kullanım sırasında basamağa tam basmak, korkulukları kullanmak, merdivenin uygun şekilde aydınlatılması, merdivenlerin temizliği sırasında ve sonrasında zeminin kayganlığı konusunda tedbirli olmak… gibi basit tedbirler içermektedir. Ancak Merdiven Boşlukları maalesef çoğu zaman yükseklikleri itibariyle daha ciddi kazalara yol açabilmektedir. Apartman Merdiven Filesi ile yüksekten düşmeye bağlı kazaların önüne geçilebilmektedir.

Alfa File ve Güvenlik Ağları Üretim Sanayii olarak farklı renk, ölçü ve ip kalınlıklarında birçok sektör için çok çeşitli güvenlik fileleri üretmekteyiz. Hangi tip Merdiven Güvenlik Filesi’nin sizin için doğru ve uygun olduğunun seçimi ve uygulanması konularında sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.  Güvenlik filelerinin kurulumu için isterseniz işinde uzman ustalarımızın desteğini alabilir veya kendiniz de kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Apartman merdiven filesi

MERDİVEN GÜVENLİK FİLESİ NE İŞE YARAR?

İnşaatlar, havuzlar, tekneler, oyun parkları… gibi birçok alanda öncelikle güvenlik ve zaman zaman da dekoratif amaçlarla kullanılabilen güvenlik file ağları birçok kazanın önüne geçmektedir. Merdiven Güvenlik Filesi ağlarının temel amacı hem iç hem de dış mekanlarda, öncelikle yüksekten düşme ile oluşabilecek kaza ve yaralanmaların önüne geçilmesi ve aynı zamanda nesnelerin de düşerek çevrelerine ve insanlara zarar vermelerini engellemektir.

ÇOCUKLAR VE OKULLARDA GÜVENLİK

Hepimiz çocuklarımızı okula gönderdikten sonra güvenle eve döneceklerini bilmek isteriz. Günümüz koşullarında birçok olumsuz etkene maruz kalan çocuklarımızın en azından okulda geçirdikleri zaman içerisinde hem fiziki hem psikolojik olarak güvende olduklarını bilmek hepimizi rahatlatmaktadır. Çocukların psikolojik ve fiziksel güvenliklerinin nasıl sağlanacağı konusu okullara birtakım yönetmeliklerle bildirilmektedir.

OKUL MERDİVENLERİ NASIL DAHA GÜVENLİ HALE GETİRİLİR?

Milli Eğitim Bakanlığı, okul merdivenlerinin daha güvenli hale getirilmesi için okullara bazı standartlar getirmiştir. Bunlara göre okullar, merdiven, rampa başlangıcı ve gerekli olabilecek diğer zeminlere uyarıcı ve yönlendirici işaretler yapıştırmalıdırlar. Kayıp düşmelerin önüne geçilmesi için merdiven basamaklarına zıt renkli kaymaz şeritler eklenmelidir. Ayrıca engelli bireylerin de kullanımına uygun şekilde merdivenler korkuluklarla desteklenmeli, zemin ve merdiven döşemeleri de bunlara uygun hale getirilmelidir. Bu uygulamalar Milli Eğitim Bakanlığı’nca zorunlu hale getirilmiştir. Ancak söz konusu yönetmelikler içerisinde çocukların düşme… vb. yaralanmalarının önüne geçmeye yönelik tedbirler net şekilde tanımlanmamıştır.

Çocuklarımızın psikolojik güvenliğinin yanı sıra fiziki güvenliğinden de sorumlu olan okullarda hem eğitimciler hem de velilerin talepleriyle apartman güvenlik filesi kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.

Merdivenler boşluklarını daha güvenli hale getirmede en iyi yöntem Merdiven Güvenlik Filesi kullanımıdır. Katlar arasında merdiven boşluklarının merdiven güvenlik filesi kullanımıyla kapatılması birçok kazanın önüne geçmektedir.

Anaokulları ve diğer okulların farklı yapıları göz önünde bulundurulduğunda, tamamen okulların ihtiyacına yönelik olarak Alfa File ve Güvenlik Ağ Üretim Sanayi olarak okullar için Merdiven Güvenlik Filesi kurulumlarını uzman ekiplerimizce gerçekleştirmekteyiz.

OKUL MERDİVENİ GÜVENLİK FİLESİ KULLANIMI KAZALARA ENGEL OLMAKTADIR

Ders aralarında bahçeye inmenin en eğlenceli ve kısa yöntemi olarak trabzanlardan kayarak inmeyi denememiş olanımız var mıdır? Okulun merdiven korkuluklarından kayarak aşağı inmek her zaman eğlenceli görünür. Fakat öğrenciler için tüm bu eğlenceli anlar zaman zaman kazalara yol açmaktadır. Okul merdivenlerindeki tek eğlence elbette ki sadece trabzanlardan kaymak değil. Merdiven korkulukları üzerinden bir kattan diğerine atlamanın da ne kadar eğlenceli olduğunu hatırlarsınız. Ancak okullarda apartman merdiven filesi olmadığı durumlarda bazen sadece dikkatsizce merdiven korkuluklarına yaslanmak bile bazen istenmeyen kazalara neden olabiliyor. 

Bir kişinin 2 metreye kadar olan bir yükseklikten yatay ya da dikey olarak düşmesi çoğu zaman yaralanmalara yol açmakta, zaman zaman omurga vb. hasarına da sebep olmaktadır. Burada düşülen zeminin de önemi bulunmaktadır. Sert zeminler en tehlikeli tip olup, kişiler toprak, yumuşak vb. yerine sert zeminlere düştüklerinde, düşüş şekillerine de bağlı olarak; ciddi şekilde yaralanabilmektedir. 

Standart bir merdivende iki merdiven katı arasındaki yükseklik 3m civarındadır ve binalar hepimizin bildiği gibi sert zeminlidirler. Bu şartlar altında herhangi bir birey veya çocuk için okullarda bu yükseklikten düşmek ciddi yaralanmalara ve istenmeyen şekilde sonuçlanabilecek kazalara sebep olabilmektedir.

Merdivenlerden, merdiven boşluklarından düşmelere bağlı yaralanmaların önüne merdiven güvenlik fileleriyle geçebilirsiniz. Çocuklarımızın güvenliği için günümüzde birçok okul merdiven kazalarının önüne geçmek istemektedir. Böylece okul merdivenlerinde ve merdiven katları arasında güvenlik filesi kullanımını seçmektedir. Alfa File ve Güvenlik Ağ Üretim Sanayi güvenlik fileleriyle tüm merdiven ve merdiven boşluklarını güvenli hale getirebilirsiniz.