Merdiven Filesi, ilk olarak okullarımızda kullanılan merdiven filesi günümüzde devlet hastaneleri, iş yerleri, konutlar ve tehlike arz eden tüm merdivenlerde kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Son yıllarda özellikle telefon gibi dalgınlığa sebep olan şeyler sebebiyle kazalar artmaktadır. Merdiven ağları bu tür kazaların yüksek binalardaki yaşanma oranını minimuma indirmektedir.

Merdiven Filesi Ebatları

Merdivenlerimizde kullandığımız merdiven filesi ve ağlarının kullanılan alana göre göz aralıkları değişkenlik gösterirken ip kalınlığı en az 3,5 mm kalınlıkta olması gerekmektedir.

İp kalınlıklarından bahsederken mm yanlış bir ölçü birimidir. İp kalınlıkları milimetre ile değil elyaf kat sayısı ile belirlenir. Bu durumda merdiven filesi en az 144 kat olmalıdır.

TSE EN 1263-1  güvenlik ağları ile ilgili bir standart getirip ürünün hammaddesi için yüzde yüz POLYAMID 6.6 veya 6.0 kullanılmasını mecbur kılmıştır.

merdiven filesi

 

Merdiven Filesi Neden Farklı Fiyatlardadır?

Piyasada polyesterin daha ucuz bir ürün olmasından merdiven altı diye tabir ettiğimiz firmalar daha düşük merdiven filesi fiyatları için daha çok polyester ürüne ya yönlendiriyorlar yada ürünü polyamid diye satışını yaparak tüketicileri kandırmaktadırlar.

Polyester ürün esneme yapmamasından ömrü kısa ve iklim şartlarına dayanıklı olmamasından mukavemet gücünü kaybeder. İç elyaflarda kısa zaman içerisinde kopmalar oluşur. Bu düzlemde ürün ilk olarak salma yapar daha sonrasında çürümeye başlar.

Bu tarz durumlardan tüketicilerin bilinçlendirmek için ürün TSE belgesi istenilebilir.

Unutulmaması gereken, dünyada hiç kimse hiçbir ürünü daha kötü yapmadan daha ucuza satamaz. Bir ürünün sadece fiyatına bakmak bazı hileleri kabul etmek demektir. Merdiven filesi gibi hayati öneme sahip güvenlik ağları için kaliteye dikkat etmek elzemdir.

Stair Net, first used in our schools, the stair net has now become mandatory for use in public hospitals, workplaces, residences and all dangerous stairs. While the mesh size of the stair nets and nets we use in our stairs varies according to the area used, the rope thickness should be at least 3.5 mm thick.

Speaking of thread thickness, mm is an incorrect unit of measurement. Thread thicknesses are determined not by millimeters but by fiber coefficient. In this case, the stair net should be at least 144 floors.
TSE has set a standard for EN 1263-1 safety nets and made it compulsory to use 100 percent POLYAMID 6.6 or 6.0 for the raw material of the product.

Since the polyester is a cheaper product in the market, the companies that we call under the stairs either direct the polyester product to more of the polyester products or deceive the consumers by selling the product as polyamide. Since the polyester product does not stretch, its life is short and it is not resistant to climatic conditions, its strength loses its strength and internal fiber breaks in a short time. In this plane, the product releases first and then begins to rot. Product TSE certificate may be requested to raise awareness of consumers from such situations.

It should not be forgotten that no one in the world can sell cheaper products without making them worse. Just looking at the price of a product means accepting some tricks.